Młodzi Lubuszanie wezmą ekologię na warsztat

W drzonkowskim Wojewódzkim Ośrodku Sportu i Rekreacji uroczyście podpisano w środę (13 marca) umowę o dofinansowaniu projektu „Lubuska Edukacja Ekologiczno – Klimatyczna (Nauka)”. Mowa o ponad 10,5 mln zł. Kampania współfinansowana jest ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego Plus w ramach Programu Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027.

– Przygotowaliśmy dla młodych Lubuszan innowacyjne i eksperymentalne warsztaty z ekologii. Weźmie w nich udział 4 300 uczniów ze 150 szkół oraz 300 nauczycieli – nie bez dumy informował Łukasz Porycki, wicemarszałek województwa lubuskiego. – To projekt realizowany w ramach nowej perspektywy finansowej Unii. Europejski Fundusz Społeczny jest liderem w podpisywaniu umów w ramach nowej perspektywy oraz liderem jeśli chodzi o pomoc i edukację najmłodszych mieszkańców województwa lubuskiego.
Celem głównym projektu jest wzrost kompetencji kluczowych, w szczególności w zakresie nauk przyrodniczych, technologii i inżynierii ze szczególnym uwzględnieniem edukacji ekologicznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii w edukacji, przygotowanie centrum edukacji ekologicznej, udział w warsztatach uczniów i nauczycieli. Przedsięwzięcie obejmie rozwój kompetencji kluczowych w edukacji ekologicznej z wykorzystaniem nowoczesnych technologii m.in. multimedialnych metod komunikacji, eksperymentu, interaktywnych pomocy dydaktycznych. Działania skierowane będą na edukację w zakresie wiedzy o zielonej i cyfrowej transformacji.

Bez kompromisu

– Młodzi ludzie nie uznają kompromisu w tym zakresie, oni chcą mieć planetę czystą, planetę, na której będą mogli spokojnie żyć. Naszym zadaniem jest pozostawić im ją w takim stanie, by mieli perspektywę życia na niej – dodał wicemarszałek. – To pokazuje, jak bardzo zdeterminowani jesteśmy, by młodzież podnosiła kompetencje, aby wiedza, którą będą przekazywać w domu lub swoim rówieśnikom była zdobyta w jak najlepszych warunkach.

Jak podkreślano podczas spotkania, miejsce realizacji projektu nie jest przypadkowe. Wojewódzki Ośrodek Sportu i Rekreacji jest liderem jeśli chodzi o inwestycje w odnawialne źródła energii, czystej energii. Tu uczniowie będą przyjeżdżać na dwudniowe warsztaty. Jak tłumaczył Bogusław Sułkowski, dyrektor ośrodka, jego placówka całym sercem włączy się w realizację projektu.

-Ten projekt ma koncepcję realizacyjną dość holistyczną – informował Mirosław Hiszpański, prezes zarządu Instytutu Badawczo-Szkoleniowego w Olsztynie i podkreślał, że nauka będzie się odbywała drogą eksperymentów. – Wyszliśmy z założenia, patrząc na ten obiekt, w którym jesteśmy, że w ciągu kilku miesięcy zmieni się nie do poznania, zostanie przearanżowany. Chcemy cztery sale, które się tutaj znajdują, przedstawić jako platońską koncepcję przyrody, czyli funkcjonowania w oparciu o cztery żywioły: wodę, powietrze, ogień i ziemię. Ta koncepcja będzie realizowana w czterech salach tematycznych.

Ekologia na warsztacie

W ramach projektu zostanie utworzone m.in. Centrum Edukacji Ekologicznej, którego celem będzie stworzenie przestrzeni do rozwoju kompetencji społeczno-emocjonalnych, umiejętności i kompetencji kluczowych w tym w szczególności w zakresie ekologicznym.
Joanna Ejsmont – dyrektor Europejskiego Funduszu Społecznego UMWL podkreślała, że dziś inaugurujemy pierwsze zielone przedsięwzięcie jeśli chodzi o Europejski Fundusz Społeczny.

-To przedsięwzięcie powszechnej edukacji ekologicznej w województwie lubuskim – mówiła. – Cieszę się, że zarząd województwa lubuskiego wyraził zgodę na jego realizację.
W Centrum Edukacji Ekologicznej zostaną przeprowadzone dwudniowe warsztaty dla uczniów, 16 godzin dydaktycznych. Warsztaty prowadzone przez eksperta będą miały za zadanie pomóc młodym ludziom zrozumieć wpływ ich działań na środowisko i znaczenie zrównoważonego rozwoju. Warsztaty będą wspierać i uzupełniać istniejące programy edukacyjne w szkołach. W ramach działań projektowych będą przeszkoleni również nauczyciele z poszczególnych szkół biorących udział w przedsięwzięciu. Zajęcia, warsztaty, pobyt, wyżywienie są bezpłatne. Pokryte zostaną także koszty dojazdy.

Liderem projektu jest Województwo Lubuskie – Departament Infrastruktury Społecznej Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego w Zielonej Górze. Partner projektu został wyłoniony przez Komisję – jest nim Instytut Badawczo-Szkoleniowy Sp. Z o.o. z siedzibą w Olsztynie.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content