Park Technologii Kosmicznych to naturalny partner do współpracy z rządem

Spotkanie w Parku Technologii Kosmicznych
fot. T. Browarczyk / LCI
Park Technologii Kosmicznych będzie zabiegał o środki na działalność. Może mieć także wpływ na polską politykę kosmiczną.– Chcielibyśmy realizować ambitne zamierzenia – podkreśla marszałek Marcin Jabłoński.

Te tematy poruszono na spotkaniu w środę, 13 marca 2024 r. W rozmowie wziął udział marszałek województwa lubuskiego Marcin Jabłońskidr Jarosław Flakowski – dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji Urzędu Marszałkowskiegoprof. Marek Banaszkiewicz – prezes spółki Park Technologii Kosmicznych – Badań, Rozwoju i Innowacji w Zielonej Górze Nowym Kisieliniedr Jerzy Tutaj – ekspert ds. innowacji z Politechniki Wrocławskiej oraz były poseł Bogusław Wontor. W Parku Technologii Kosmicznych gościł także zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz przedstawiciel Polski w Europejskiej Agencji Kosmicznej – Piotr Zabadała.

Park Technologii Kosmicznych widzi dla siebie szansę na rozwój w programie Horyzont Europa. To największy w historii Unii Europejskiej program w zakresie badań naukowych i innowacji. W obecnej perspektywie 2021-2027 jest w nim do wykorzystania łącznie 95,5 mld euro. PTK złoży do programu dwa wnioski. Dofinansowanie ma być przeznaczone m.in. na budowę satelity obserwacyjnego.

PTK chce również mieć udział w tworzeniu dokumentów strategicznych dla sektora kosmicznego – nowelizacji Polskiej Strategii Kosmicznej oraz przygotowywaniu Krajowego Programu Kosmicznego. Dr Jerzy Tutaj zaproponował, aby przedstawiciele parku uczestniczyli w procesie nowelizacji strategii. Bogusław Wontor zasugerował natomiast, aby w Krajowym Programie Kosmicznym pojawił się zapis o istnieniu Parku Technologii Kosmicznych, co poparł marszałek Marcin Jabłoński.

– Chcielibyśmy realizować ambitne zamierzenia. Zakładam, że mamy tutaj grono osób, które podobnie na to patrzy i jest gotowe wykonać rzetelną, organiczną pracę – powiedział marszałek. 

Podczas spotkania przedstawiciel Ministerstwa Rozwoju i Technologii Piotr Zabadała podkreślił, że PTK jest w sposób naturalny partnerem dla rządu, a szczególny obszar, w jaki chce inwestować resort, to technologie satelitarne, czyli jedna ze sfer działalności Parku Technologii Kosmicznych (na jego obszarze znajduje się laboratorium elektroniki satelitarnej i systemów FPGA oraz centrum przetwarzania i interpretacji danych satelitarnych).

30 maja 2017 r. Park Technologii Kosmicznych został ujęty w Kontrakcie Terytorialnym, czyli umowie między stroną rządową a samorządową.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content