Porozmawiajmy o zdrowiu naszych nerek

Uczestnicy konferencji prasowej "Zdrowie Nerek dla Wszystkich" prezentują plakaty przygotowane przez uczniów ze Szkoły Podstawowej w Słonym i Zespołu Szkół Technicznych - Technikum nr 4. im. Mikołaja Kopernika w Zielonej Górze. Fot. Marek Pych
– Aż 13 proc. polskiego społeczeństwa ma choroby nerek. Nerki nie bolą, dlatego badajmy się, bo diagnoza często stawiana jest za późno. Zwykle wtedy, kiedy konieczne są już dializy i czekanie na przeszczep – mówi prof. Bogumiła Burda, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „NERKA”. Z okazji Światowego Dnia Nerek, który od 18 lat obchodzony jest w drugi czwartek marca, Samorząd Województwa Lubuskiego zaprasza w najbliższą niedzielę, 17 marca, do Sali Kolumnowej urzędu przy ul. Podgórnej w Zielonej Górze na spotkanie z lekarzami, przedstawicielami stowarzyszenia i osobami po przeszczepach.

Niedzielne spotkanie odbędzie się w godz. 10.30 do 14.00. Na zainteresowanych czekają wykłady i porady lekarzy nefrologów, dietetyków, a także spotkania z osobami dializowanymi i po przeszczepie. Obecny będzie m. in. dr Ireneusz Habura, rezydenci, dietetycy, psycholog Monika Bendyk-Wasilewska.

W ramach obchodów Święta, odbędzie się też V Zjazd Osób po przeszczepie nerek z województwa lubuskiego. – Celem tego dnia będzie pokazanie mieszkańcom, poprzez otwarte spotkania z osobami chorymi na choroby nerek, czekającymi na przeszczep i żyjącymi po przeszczepie, iż można czynnie żyć i pracować – zachęca do udziału w spotkaniu prof. Burda.

Spotkanie związane też będzie z prezentacją i promowaniem hasła: „Przeszczepy – rozumiem znaczenie, popieram. Jestem za”. – Samorząd województwa lubuskiego od wielu lat wspiera transplantacje i promuje temat przeszczepów. Dlatego tak ważna jest w tym zakresie m. in. współpraca ze Stowarzyszeniem Nerka – mówi Ewa Jaske dyrektorka Departamentu Ochrony Zdrowia w Urzędzie marszałkowskim, która również zaprasza na niedzielne spotkanie. – Obecnie, w szpitalach podległych samorządowi województwa, ale także w szpitalach powiatowych, analizujemy sytuację dotyczącą pobierania narządów do przeszczepu. W naszym województwie nie wykonuje się jeszcze przeszczepów narządów. Natomiast, jeśli chodzi o pobieranie, jest to czynione. I robimy wszystko, by jak najczęściej przypominać, by „nie zabierać narządów do nieba”. Wszyscy doskonale wiemy, że w przypadku chorych nerek przeszczepy ratują życie, bo nie ma lekarstwa, które mogłoby zadziałać w taki sposób, jak właśnie przeszczep – zauważa Jaske.

*Ogólnopolskie Stowarzyszenie „NERKA” w Zielonej Górze przy ul. Lisowskiego działa już od ponad 30 lat. Pomaga chorym dotkniętym przewlekłą niewydolnością nerek, wspiera rozmaite działania profilaktyczne, lecznicze oraz rehabilitację. Prowadzi akcje informacyjne, mające na celu kształtowanie pozytywnych postaw wobec chorych i gwarantujące im bezpieczny byt. Szefuje mu obecnie prof. Bogumiła Burda.

Światowy Dzień Nerek

17 marca 2024r. (niedziela), Sala kolumnowa Urzędu Marszałkowskiego, ul. Podgórna 7 Zielona Góra

Godz. 10.30-14.00

Godz. 10.30 – Powitanie – dr Ireneusz Habura, Bogumiła Burda

Godz. 10.45 – Przedstawienie programu i stoisk: Stoisko Zielonogórskie Amazonki, stoisko badanie ciśnienia i cukru, uczenie badania piersi – studenci kierunki pielęgniarstwa pod opieka dr Iwony Bonikowskiej, stoisko studentów i rezydentki Klinicznego Oddziału Nefrologii i Stacji dializ, stoisko Lubuskie Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet BABA, stoisko Departamentu Ochrony Zdrowia, stoisko NFZ, stoisko nefrologiczne, stoisko pacjenckie, stoisko psychologa, stoisko Stowarzyszenia Zielonogórskie Amazonki.

Godz. 10.50 – 11.20 wykład: Wpływ zdrowego żywienia na zdrowie psychiczne i nasze życie, zdrowe nerki – psycholog Monika Bendyk-Wasilewska. Pytania i odpowiedzi.

Godz. 11.30 – Wspólne zdjęcie uczestników V Lubuskiego zjazdu osób po przeszczepie.

Godz. 11.45 – Miting z żywym dawca nerki i biorcą

Godz. 12.15– Przedstawienie filmów z historii Ogólnopolskiego Stowarzyszenia „Nerka” i pierwszej dializy (13.03.2024r.).

Godz. 12.45 – Rozmowy i dyskusje dotyczące dializ, przeszczepów, aktywnego życia po przeszczepie.

Godz. 13.00 – Koncert wokalistów ze Studia Piosenki Rezonans pod kierunkiem Elżbiety i Ireneusza Sawickich.

Godz. 13.30 – Zakończenie Światowego Dnia Nerek.

Godz. 13.30 – wspólny Lunch.

– Najpiękniejszy dar, jaki dostałam w życiu to nerka. Dializy przedłużają nam życie, a przeszczep czyni nasze życie bardziej normalnym – mówiła podczas konferencji Irena Śliwa, podwójna biorczyni. Drugą nerkę, gdy pierwsza przestała pracować, ofiarowała jej siostra, Jolanta Kubicka. Pisaliśmy o tym tutaj.

2 lata temu, z okazji Światowego Dnia Nerek przed urzędem Marszałkowskim zasadzone zostało Drzewko Nadziei. To symboliczne wsparcie przez Samorząd Lubuski osób, które czekają na przeszczep oraz pacjentów po przeszczepach.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content