Kolejny skarb znaleziony przez przypadek

No, może nie do końca przez przypadek. W okolicy Słubic w pole ruszyli pasjonaci historii z detektorami metalu w ręce. Co ważne, mieli na podobne działania zgodę służb konserwatorskich. Wprawdzie skarb jest brązowy, ale na wagę złota.

Dwa tygodnie temu do siedziby Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gorzowie Wielkopolskim wpłynęło zawiadomienie o odkryciu przez stowarzyszenie Drossen Lubuskie przedmiotów z epoki brązu. Do odkrycia przedmiotów doszło podczas poszukiwań zabytków z wykorzystaniem wykrywaczy metali na które stowarzyszenie uzyskało pozwolenie Lubuskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Rozproszony depozyt przedmiotów został odkryty w powiecie słubickim na tzw. „Rysiowym Polu”. Depozyt przedmiotów wykonanych z brązu składa się z trzech sierpów, dwóch siekierek, czterech bransolet (w tym trzech ornamentowanych), sześciu kółek, dwóch fragmentów pręta oraz fragmentu szpili brązowej. Ponadto wśród przedmiotów zarejestrowano odpady poodlewnicze. Zabytki w najbliższej przyszłości zostaną przekazane do placówki muzealnej, gdzie podda się je niezbędnym pracom konserwatorskim.

Miejsce znalezienia artefaktów zostało wyłączone z poszukiwań zabytków, a w przyszłości planowane jest przeprowadzenie niezbędnych badań weryfikacyjnych i włączenie nowoodkrytego stanowiska do wojewódzkiej ewidencji zabytków. Archeolodzy jeszcze nie wypowiadają się na temat znaczenia znaleziska. Jednak trudno nie skojarzyć go z poprzednimi znaleziskami tzw. skarbów odlewników lub brązowników. Wskazuje na to niejednorodny charakter odkrytych przedmiotów (ozdoby, uzbrojenie, przedmioty gospodarcze), odpada poodlewnicze. Na przykład poprzednie takie znalezisko, z okolic Gubina, wiązane jest z wytwórstwem społeczności kultury łużyckich pól popielnicowych z epoki brązu i datować wstępnie na IV okres epoki brązu (1000-800 lat p.n.e.). Zresztą w Lubuskiem takich odkryć było już kilka. Ponieważ czasy były wówczas burzliwe, a brąz na wagę złota, brązownicy często ukrywali swoje skarby…

A tak na marginesie. Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków przypomina, że zgodnie z ustawą z dnia 23 lipca 2003 r. o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, poszukiwanie zabytków wymaga uzyskania pozwolenia wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Źródło: LWKZ/N. Burzyński. Zdjęcia LWKZ

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Lubuskie ma nowych marszałków

Marcin Jabłoński ponownie został wybrany marszałkiem województwa lubuskiego. Jego kandydaturę poparło 19 radnych. Wybrano też wicemarszałków: Sebastiana Ciemnoczołowskiego i Grzegorza Potęgę. Członków zarządu mieliśmy poznać

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content