Lubuski biznes oczekuje przewidywalności i praworządności (WIDEO)

-Strategia rozwoju województwa wywróciła się do góry nogami, musimy ją aktualizować – mówiła podczas spotkania marszałek Elżbieta Anna Polak. Przedsiębiorców ugościł międzyrzecki Pensjonat pod Strzechą. Piękna sceneria nad jeziorem, jednak niestety od lat jezioro wysycha. Między innymi o problemach przedsiębiorców była mowa podczas kolejnego spotkania networkingowego organizowanego przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego.

Podczas wydarzenia tradycyjnie zaprezentowano działalność samorządu województwa w zakresie innowacji i przedsiębiorczości, informacji dot. możliwości pozyskania środków europejskich (w szczególności z Funduszy Europejskich dla Lubuskiego 2021-2027 oraz Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki).

Obejrzyj relację wideo:

– Nasze działania opierają się na Strategii Rozwoju Województwa. To kluczowy dokument, który w tej chwili jest aktualizowany, bo mamy po pandemii nową rzeczywistość: kryzys energetyczny, galopującą inflację, wojnę tuż za wschodnią granicą – powiedziała marszałek Elżbieta Anna Polak. – Oprócz Strategii mamy też opracowane dokumenty branżowe. Na lata 2021-2027 to Fundusze Europejskie dla Województwa Lubuskiego i 915 mln euro dla Lubuszan. Stawiamy przede wszystkim na priorytety wskazane w tych dokumentach: inteligentne specjalizacje i rozwój, zielona gospodarka, region silny społecznie, region, który łączy, jest bliżej obywatela.

-Wszystkie nasze inwestycje wskazane w Strategii jako kluczowe są w Kontrakcie Programowym – to umowa, która gwarantuje nam realizację najważniejszych zadań i już teraz wskazuje na źródła finansowania – podkreśliła lubuska marszałek i dodała, że przedsiębiorcy mogą sięgać także po programy krajowe – m.in FENIKS, Inteligentny Rozwój. Tu wsparciem służy Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w UMWL przy ul. Chrobrego w Zielonej Górze.

Marszałek wymieniła inteligentne specjalizacje regionu i priorytety zawarte zarówno w Strategii Rozwoju Województwa, jak i Funduszach Europejskich dla Lubuskiego. To m.in. projekty inteligentne, zielona gospodarka, projekty w zakresie dostępności teleinformatycznej i transportowej oraz projekty w zakresie kultury, dziedzictwa, wsparcie edukacji, ośrodków pomocy społecznej, domów seniora i dziennych domów pobytu.
Biznes punktuje rząd

To, czego przedsiębiorcom potrzeba, to przewidywalność, obniżenie wysokich kosztów pracy (ZUS, podatki), wprowadzenie przejrzystego systemu podatkowego – wymieniła marszałek Elżbieta Anna Polak. – Pieniądze dla przedsiębiorców to także Krajowy Plan Odbudowy, który w całej Europie miał służyć odbudowie odporności gospodarki po pandemii. Tak się dzieje w innych krajach Unii Europejskiej. Sama byłam świadkiem – jak firma we Francji zrealizowała już projekt w zakresie bezzałogowego transportu i zdążyła już to rozliczyć.

-W tym programie kamieniem milowym jest stworzenie infrastruktury do powstawania bezzałogowych pojazdów. Jest też wpisane składanie, produkcja i wynoszenie satelit. Tu Lubuskie świetnie się wpisuje, bo we wrześniu oddajemy do użytku Park Technologii Kosmicznych, w którym jest laboratorium, gdzie mają być składane satelity. Mogą być też wynoszone, bo mamy całodobowy Port Lotniczy w Zielonej Górze Babimoście, który może się tym dalej zająć – powiedziała lubuska marszałek. – Nie są to jakieś mrzonki i nie odleciałam w kosmos. Ten Park Technologii Kosmicznych ma wspaniałych fachowców, prezesów z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.


Podczas spotkania nie zabrakło wątku, którym żyje region. Chodzi o pożar w Przylepie.

– Słyszymy rozmawiając z biznesem konieczność przywrócenia praworządności jako numer jeden, przewidywalności, wyroki nie są wykonywane. Można tu nawiązać do Przylepu. NSA stwierdził jednoznacznie, że do niezwłocznego usunięcia składowiska zobowiązał prezydenta miasta Zielona Góra bez możliwości złożenia odwołania. Są to bardzo niebezpieczne substancje, rakotwórcze i mutagenne – marszałek mówiła o badaniach skażonego materiału zleconych przez Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego i powiedziała o działaniach samorządu na rzecz pomocy ludziom biorącym udział w akcji. -Nasze inteligentne specjalizacje są spójne ze strategią rozwoju województwa. Na przykład na profilaktykę w ramach EFS mamy 65 mln euro. Ja zawsze mówię, że wszechświat pomaga dobrym uczynkom, udało mi się to wynegocjować z Komisją Europejską. Ja nie planowałam tego pożaru w Przylepie, ale właśnie z tej kasy możemy sfinansować program profilaktyczny, nad którym już rozpoczęliśmy prace. Pomożemy bezpośrednio narażonym na skażenie strażakom i mieszkańcom. W tej chwili prowadzimy już badania specjalistyczne wskazane przez toksykologów i pulmunologów – mówiła marszałek.


W spotkaniu wzięła udział posłanka na Sejm RP Krystyna Sibińska, która zachęciła uczestników do kontaktu ws. problemów w prowadzeniu biznesu, by zorganizować np. wysłuchanie publiczne w Sejmie lub projekt ustawy. Do współpracy z lubuskim sejmikiem zachęcił jego wiceprzewodniczący Mirosław Marcinkiewicz.


Podczas spotkania była mowa o funduszach w ramach programów krajowych i regionalnych, a także o terenach inwestycyjnych, sieciowaniu przedsiębiorstw, warsztatach dla firm. Swoją ofertę działań w zakresie zmian prawa na rzecz przedsiębiorców zaprezentowała Lubuska Federacja Przedsiębiorców, którą reprezentował prezes spółki Inneko Łukasz Marcinkiewicz.
Swoją prezentację oferty skierowanej do przedsiębiorców przygotuje także Bank Gospodarstwa Krajowego. Ponadto uczestnicy będą mieli możliwość porozmawiać z władzami regionu, miasta oraz powiatu.


Marszałek województwa lubuskiego zapoznała się także z wieloletnim problemem wysychania jeziora Głębokiego, właściciel Pensjonatu pod Strzechą narzekał na spadającą z tego powodu liczbę turystów i klientów. – To nasz lokalny dramat przez zaniechanie samorządów – mówił Jacek Bełz. Marszałek podkreśliła, że musi być przygotowana specjalna analiza problemu, by wysychanie jeziora zatrzymać – będą też na to środki europejskie i krajowe – podkreśliła Elżbieta Anna Polak.


Nieformalna formuła śniadania biznesowego ma ułatwić nawiązywanie kontaktów między firmami i ich integrację oraz nawiązanie trwałych relacji z samorządem.


-Zajmuje się kwaterami pracowniczymi, a także najmem mieszkań pod kwatery i kontaktem z przedsiębiorcami na terenie kraju. Jesteśmy na etapie przygotowania nowego projektu, jest to zatem dobry moment na nawiązanie takich kontaktów, jak dziś – mówiła uczestniczka spotkania, przedsiębiorczyni Monika Akdogan. Właścicielka jednej z restauracji w Przytocznej Anetta Marynowska – Reprezentuję dwie branże. Zaczynałam od gastronomii. Prowadzę zajazd w Przytocznej. Korzystałam ze środków unijnych i rozwinęłam działalność. Prowadzę dodatkowo Dom Seniora w Rokitnie. Chętnie korzystam z takich spotkań, bo zawsze możemy się dowiedzieć czegoś nowego, posłuchać o możliwościach. Być może uda mi się skorzystać z jakiegoś konkursu pod moją firmę.

Do kolejnych spotkań networkingowych zachęcał dyrektor Departamentu Rozwoju i Innowacji UMWL Łukasz Pabierowski.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content