W Zielonej Górze powstanie Lubuskie Uniwersyteckie Centrum Onkologii

Biały budynek za drzewami
Wstępna wizualizacja Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii w Zielonej Górze Grafika: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze/Facebook
Ministerstwo Zdrowia przyznało zielonogórskiemu szpitalowi 243 mln zł dotacji na budowę Lubuskiego Uniwersyteckiego Centrum Onkologii. W obiekcie znajdą się m.in. kliniczne oddziały chirurgii onkologicznej, chirurgii klatki piersiowej i otorynolaryngologii.

O przyznaniu dotacji Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze poinformował w poniedziałek (16 października). Nasza lecznica znalazła się wśród 19 placówek, których wniosek w konkursie został rozpatrzony pozytywnie. Teraz czeka na podpisanie umowy z Ministerstwem Zdrowia.

Prezes szpitala Marek Działoszyński: – Mamy fantastycznych fachowców, operatorów, onkologów, hematologów, którzy potrzebują dobrej infrastruktury, aby leczyć pacjentów.

A tych jest coraz więcej. Liczba pacjentów na oddziałach onkologicznych lecznicy wzrosła z 13 617 w 2019 roku do 19 264 w 2022. Z kolei liczba porad onkologicznych w tym samym czasie z 27 558 do 36 061.

O kampanii społecznej “Tak dla lubuskiej onkologii” pisaliśmy TUTAJ

Czterokondygnacyjne centrum onkologii ma stanąć za Polikliniką. Inwestycja planowana jest jako przedłużenie i rozbudowa budynków głównych szpitala, czyli B i C. Ideę powstania centrum wspierają wszyscy kierownicy oddziałów zajmujący się leczeniem pacjentów onkologicznych.

– Z danych medycznych wynika, że w centrach, w których opieka onkologiczna jest zintegrowana, pacjenci żyją 15 procent dłużej. Wynika to między innymi z doskonałej integracji i współpracy. Taki też jest trend na świecie, że leczy się w ramach dużych i zintegrowanych bloków operacyjnych, i my też powinniśmy do tego dążyć – podkreśla prof. dr hab. n. med. Paweł Golusiński, otorynolaryngolog.

Kompleksowa obsługa pacjentów onkologicznych

Powstanie centrum wpłynie na podniesienie komfortu pacjentów i ich rodzin. Poprawią się warunki leczenia, procedury medyczne prowadzone będą z wykorzystaniem nowoczesnego sprzętu i aparatury. Obiekt będzie dostosowany do użytkowania przez osoby ze szczególnymi potrzebami.

Inwestycja pozwoli na interdyscyplinarne podejście do procesu leczenia, zapewni ciągłość opieki nad pacjentem wymagającym diagnostyki i leczenia. Biorąc pod uwagę trendy demograficzne, prognozuje się wzrost zapotrzebowania na usługi zdrowotne w zakresie lecznictwa onkologicznego.

Co ważne, planuje się rozdzielenie obecnego oddziału chirurgii ogólnej i onkologicznej na dwa odrębne oddziały i dzięki temu zwiększenie liczby łóżek. W obecnej lokalizacji (budynek główny C) pozostanie oddział chirurgii ogólnej.

Lepsza baza dydaktyczna, więcej łóżek i sprzętu

Szpital stanowi bazę dydaktyczno-szkoleniową i naukową dla Uniwersytetu Zielonogórskiego, wykorzystywaną w kształceniu przedklinicznym i klinicznym przez Collegium Medicum. Poprawie ulegnie więc jakość i zakres kształcenia kadr medycznych. Centrum będzie atrakcyjnym miejscem dla specjalistów z innych jednostek, chcących kontynuować rozwój. Da możliwość kształcenia rezydentów, organizowania kursów specjalizacyjnych czy staży.

Liczba łóżek na dwóch oddziałach centrum zwiększy się o 19, co przełoży się na skrócenie czasu oczekiwania na leczenie.

W nowym budynku znajdą się:

  • kliniczny oddział chirurgii onkologicznej
  • kliniczny oddział chirurgii klatki piersiowej
  • kliniczny oddział otorynolaryngologii
  • izba przyjęć wspólna dla tych trzech oddziałów
  • poradnia chirurgii onkologicznej
  • poradnia chirurgii klatki piersiowej
  • poradnia otorynolaryngologiczna
  • pracownia scyntygrafii
  • apteka szpitalna
  • zespół transportu medycznego

a także magazyn, kuchnia ze stołówką i dział eksploatacji, natomiast w kondygnacji podziemnej – pomieszczenia techniczne, szatnie personelu i obsługi.

Planowana inwestycja obejmuje również zakup wyposażenia. Chodzi o aparaty USG i RTG, stoły operacyjne, aparat do elektronowej terapii śródoperacyjnej, wieżę do torakoskopii, unit laryngologiczny, mikroskop operacyjny, tor wizyjny z opcją 3D, laser CO2, shaver do zatok, laser diodowy, stację do automatycznego barwienia i nakrywania preparatów histologicznych.

Źródło: Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze

Udostępnij:

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content