Tego nie wiedziałeś o lubuskich seniorach

Fot. Pixabay
Od wielu lat 14. listopada obchodzimy Dzień Seniora. Zazwyczaj w tym czasie mówi się o potrzebach osób starszych i słusznie, ale garść ciekawostek na temat „bardziej dojrzałej młodzieży” przygotował Główny Urząd Statystyczny w Zielonej Górze. Sprawdź, jakie sekrety kryją się w liczbach?

Do kategorii senior wliczają się osoby w wieku 65+. W lubuskiem takich mieszkańców jest ponad 192 tys., ale starszych mężczyzn jest znacznie mniej niż kobiet, bo tylko 78 tys.. Przy okazji GUS zaprezentował prognozy na przyszłość i są one mocno niepokojące. Według nich w 2060 r. lubuskich seniorów będzie prawie 260 tys., w połączeniu z wyludnianiem się polskich województw, może okazać się, że seniorzy oraz osoby bliskie temu wiekowi będą stanowili największą grupę mieszkańców. Już obecnie osoby starsze to ok. 20% Lubuszan.

Ciekawostką jest, że lubuscy seniorzy uwielbiają… uczyć się. To właśnie w naszym regionie znajdziemy najwięcej słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku w przeliczeniu na 10 tys. ludności. Dorośli „uczniowie” najchętniej wybierają zajęcia sportowe i ruchowe, na trzecim miejscu znajdują się lekcje artystyczne. Poza tym dziadkowie i babcie nie stronią od: kursów językowych, rzeźbiarstwa, rękodzieła, czy też zabawy z komputerami.

Jakim wykształceniem mogą pochwalić się osoby w wieku 65+? Przeszło 54% ma dyplom szkoły średniej, prawie 30% posiada tytuły wyższe, a jedynie 15,9% skończyło zawodówkę lub podstawówkę. Przechadzając się lubuskimi ulicami najczęściej spotkasz 70-79 latków, bo stanowią prawię połowę seniorów. Tylko 0,7 proc osób starszych ma w dowodzie 90 lat i więcej.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content