Rząd Donalda Tuska zaprzysiężony. Stoi za nim 248 posłów “Koalicji 15 Października”. – Nie pokłócimy się! (WIDEO)

Screenshot 2023-12-13 Zaprzysiężenie rządu Donalda Tuska.
W środę w pałacu prezydenckim zaprzysiężony został rząd Donalda Tuska. Premier i jego ministrowie w obecności prezydenta złożyli przysięgi wierności Konstytucji i innym prawom Rzeczypospolitej, a także, że “dobro Ojczyzny i pomyślność obywateli będą dla nich zawsze najwyższym nakazem”.
We wtorek, po incydencie z udziałem posła Konfederacji Grzegorza Brauna, obrady Sejmu zostały przerwane. Braun uruchomił gaśnicę proszkową i zgasił menorę (symbol religijny wyznania mojżeszowego), palącą się w sejmowym hallu z okazji Święta Chanuki. Przy okazji naruszył nietykalność osobistą organizatorki uroczystości w Sejmie.
– Braun to przykład polskiego faszysty, pozbawionego empatii – ocenił na antenie TVN24 prof. Marian Turski, były więzień obozu Auschwitz, obecny w Sejmie. Marszałek Szymon Hołownia stwierdził, iż ma nadzieję, że poseł Braun nieprędko wróci do Sejmu. Zapowiedział ukaranie go zmniejszeniem uposażenia poselskiego i odebraniem diety. Będzie też skierowane zawiadomienie do prokuratury.
Po przerwie odbyła się runda pytań do premiera, a po nich Donald Tusk zapowiedział udzielenie odpowiedzi na piśmie. W głosowaniu nad udzieleniem wotum zaufania rządowi Donalda Tuska, 248 posłów było za, 201 przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu.
24 członków Rady Ministrów, w tym dziewięć kobiet. Taki skład nowego rządu zaprezentował w swoim expose Donald Tusk, desygnowany na premiera przez Sejm. To pierwszy w najnowszej historii Polski przypadek, kiedy premiera desygnują posłowie, w tzw. drugim konstytucyjnym kroku. W pierwszym kroku posłowie nie udzielili wotum zaufania Mateuszowi Morawieckiemu, desygnowanemu na premiera przez prezydenta Andrzeja Dudę.
W poniedziałek, po expose Mateusza Morawieckiego w Sejmie, posłowie – stosunkiem głosów 266 do 190 – nie udzielili premierowi Morawieckiemu wotum zaufania. To oznacza koniec – po ośmiu latach – niepodzielnych rządów PiS. Kilka godzin później Sejm wybrał na premiera Donalda Tuska. Za było 248 posłów, przeciw 201.
We wtorek nowy premier wygłosił expose i przedstawił skład swojego rządu. Oto on:

Władysław Kosiniak-Kamysz – wicepremier i minister obrony narodowej

Krzysztof Gawkowski – wicepremier i minister cyfryzacji

Radosław Sikorski – minister spraw zagranicznych

Marcin Kierwiński – minister spraw wewnętrznych i administracji

Adam Bodnar – minister sprawiedliwości

Andrzej Domański – minister finansów

Agnieszka Buczyńska – minister ds. społeczeństwa obywatelskiego

Borys Budka – minister aktywów państwowych

Marzena Czarnecka – minister przemysłu

Agnieszka Dziemianowicz-Bąk – minister rodziny, pracy i polityki społecznej

Jan Grabiec – szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów

Paulina Hennig-Kloska – minister klimatu i środowiska

Krzysztof Hetman – minister rozwoju i technologii

Dariusz Klimczak – minister infrastruktury

Katarzyna Kotula – minister ds. równości

Izabela Leszczyna – minister zdrowia

Barbara Nowacka – minister edukacji

Sławomir Nitras – minister sportu

Marzena Okła-Drewnowicz – minister ds. polityki senioralnej

Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz – minister funduszy i polityki regionalnej

Czesław Siekierski – minister rolnictwa

Tomasz Siemoniak – minister koordynator służb specjalnych

Bartłomiej Sienkiewicz – ministerstwo kultury i dziedzictwa narodowego

Adam Szłapka – minister ds. Unii Europejskiej

Maciej Berek – członek Rady Ministrów odpowiedzialny proces legislacyjny

Dariusz Wieczorek – minister nauki i szkolnictwa wyższego

Zapraszamy do obejrzenia fragmentu expose Donalda Tuska:

Zaprzysiężenie nowego rządu odbyło się w środę o 9.00 w Pałacu Prezydenckim. Premier Tusk w swoim expose nazwał obóz demokratyczny “Koalicją 15 Października” i zapewnił, że koalicjanci nie pokłócą się, tylko będą zgodnie i sprawnie pracować przez cztery lata.

Mateusz Morawiecki był kandydatem prezydenta Andrzeja Dudy na premiera. Były premier wraz ze swoim zapleczem politycznym z PiS przeciągali terminy sformowania rządu do maksimum, wiedząc, że nie mają sejmowej większości. Termin mijał w poniedziałek. Wówczas w Sejmie Morawiecki wygłosił expose, po którym odbyła się blisko trzygodzinna runda pytań, zadawanych wyłącznie przez posłów PiS i Konfederacji. Potem premier odpowiadał na pytania, a kiedy skończył, marszałek Szymon Hołownia zarządził głosowanie nad udzieleniem rządowi Morawieckiego wotum zaufania. 190 posłów było za, 266 przeciw. Stało się to 57 dni po wyborach wygranych przez partie demokratycznej opozycji – Koalicję Obywatelską, Trzecią Drogę i Lewicę.

W środę rząd Tuska został zaprzysiężony przez prezydenta, który – zgodnie z Konstytucją – nie mógł już w żaden sposób zablokować ani opóźnić powołania rządu ze stabilną większością sejmową.

Hitem sieci stało się poniedziałkowe wystąpienie posłanki Barbary Nowackiej.

Po wyborze Tuska na premiera i odśpiewaniu polskiego hymnu doszło do incydentu z udziałem prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego, który samowolnie wdarł się na mównicę i zwracając się do Tuska zawołał: – Jest pan niemieckim agentem.

Akcja Demokracja rozpoczęła już zbiórkę podpisów pod apelem o ukaranie Kaczyńskiego przez Komisję Etyki Poselskiej:

Politycy komentują na platformie X wybór nowego premiera i cieszą się z upadku rządów PiS:

Wdowa po zamordowanym prezydencie Gdańska Pawle Adamowiczu, europosłanka dr Magdalena Adamowicz, zamieściła zdjęcie nieżyjącego męża i tekst: “Zawsze wierzyłeś, że ten czas nadejdzie. Dodawałeś nam ducha i miałeś rację”.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia napisał: “To dobry dzień. Polska ma rząd z najsilniejszym demokratycznym mandatem od 1989 r.”

“To jest koniec PiS i koniec rządów Mateusza Morawieckiego” – napisał lider lubuskiej Platformy Obywatelskiej Waldemar Sługocki.

Sam Donald Tusk zamieścił tylko krótkie: “Dziękuję Polsko!”.

Gratulacje Tuskowi złożyła m.in. Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej: “Twoje doświadczenie i przywiązanie do europejskich wartości będą cenne w budowaniu silniejszej Europy, z korzyścią dla Polaków. Nie mogę się doczekać naszej współpracy” – napisała.

“A teraz czas ruszać do budowy lepszej przyszłości!” – napisał z kolei prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content