Koniec funduszowego tripu po województwie. Ostatni przystanek – Gorzów (WIDEO)

Spotkanie z gminami tworzącymi Miejski Obszar Funkcjonalny z Gorzowem.
Gorzowski ZIT swoją strategię do urzędu marszałkowskiego złożył jako pierwszy. Jest więc przygotowany do nowego unijnego rozdania, jak? O tym rozmawiali uczestnicy spotkania Instytucji Zarządzającej programem Fundusze Europejskie dla Lubuskiego 2021-2027 z Gorzowskim Miejskim Obszarze Funkcjonalnym. W wydarzeniu wziął udział Marcin Jabłoński, marszałek województwa lubuskiego. To już koniec objazdu marszałkowskich urzędników po miastach i gminach tworzących partnerstwa. Czas na konkursy i pierwsze projekty!

Partnerstwo w ramach gorzowskiego ZIT tworzy 10 samorządów: Miasto Gorzów Wielkopolski oraz Gminy: Bogdaniec, Deszczno, Kłodawa, Lubiszyn, Santok, Skwierzyna, Strzelce Krajeńskie, Witnica i Miasto Kostrzyn nad Odrą. Zarząd Województwa Lubuskiego przyjął zasadę, iż unijne środki będą dystrybuowane w województwie w sposób zrównoważony: na każdego Lubuszanina – czy jest mieszkańcem dużego miasta czy małej gminy – przypada 185 euro.

Trip po regionie

-W ramach całego cyklu odwiedziliśmy wszystkie ZITy i porozumienia w województwie, czasami się mówi że ostatni będą pierwszymi, trochę tu wyszło tak, że pierwsi są ostatnimi. Rzeczywiście Gorzów jako pierwszy złożył tę strategie, wiedzieliśmy więc, że powinni być dobrze przygotowani i nie potrzebują silnego wsparcia, dlatego postanowiliśmy to spotkanie zrobić na końcu, to duża sprawność instytucjonalna tutaj w Gorzowie, duże doświadczenie z tej poprzedniej perspektywy, więc jesteśmy przekonani, że dostaniemy informację o dobrym przygotowaniu. Namawiamy, żeby działać i szybko rozpoczynać projekty. Mamy duże opóźnienie, Polska sprawiła różnego rodzaju komplikacje jeśli chodzi o możliwość korzystania ze środków unijnych, teraz to się zmieniło po ostatnich wyborach i chcemy ten czas nadrobić, dlatego jeździmy po całym regionie, żeby powiedzieć że możemy wszystkim udzielić wsparcia. Jesteśmy otwarci, życzliwi, elastyczni, właśnie po to żeby jak najprędzej mogło dojść do realizacji projektów. Ustaliliśmy ostateczne terminy zamykające całą tę procedurę przygotowawczą i można już ogłaszać przetargi, postępowania, ruszać z pracą – podkreślał marszałek województw lubuskiego Marcin Jabłoński.

Podczas spotkania w Gorzowie marszałek namawiał do jak najszybszego przygotowywania projektów do ogłaszanych, dedykowanych partnerstwom konkursom.

-Co do istoty – wszędzie mówiliśmy, że jesteśmy otwarci, by umożliwić porozumieniom realizowanie tych projektów niemal od zaraz. Wszędzie tam, gdzie jesteśmy bliscy tego, żeby podpisywać końcowe dokumenty i mamy za sobą pierwszą ocenę projektów, fiszek, które państwo przedstawili, w większości przypadków możemy dawać sygnały, że można już zacząć realizować projekty, można już normalnie uruchamiać procedury przetargowe -zachęcał marszałek Jabłoński. – Pieniądze są oczywiście kwalifikowalne – mamy je i jeśli tylko porozumienia podpiszą końcowe dokumenty, możemy wypłacać państwu zaliczki w ramach realizacji projektów. Zachęcamy, aby jak najszybciej przystępowali państwo do pracy, nawet nie czekając na finalizowanie tego wszystkiego, co wiąże się z procedurami, które mamy obowiązek przeprowadzić. Państwa porozumienie jest duże, przyłączyli się kolejni partnerzy. Witamy ! Mam nadzieję, że będzie państwu łatwiej realizować wspólnie różnego rodzaju działania, które podniosą poziom efektywności całego procesu wykorzystywania środków pomocowych.

Gminy czekają na środki


Gorzowskim Miejski Obszar Funkcjonalny ma dysponować w sumie kwotą 37 934 915,35 euro.

-Złożyliśmy jako ZIT pierwsi strategię w województwie do roboczej oceny do Urzędu Marszałkowskiego w listopadzie ubiegłego roku. Finalizujemy już ostatnie uzgodnienia w ramach strategii z urzędem, musimy doprecyzować szczegóły. Chcemy jak najszybciej składać projekty o dofinansowanie. Z naszej perspektywy jesteśmy praktycznie gotowi. Na początku II kwartału moglibyśmy ruszyć z wnioskami o dofinansowanie. Wiemy też, że trwają ostatnie prace na poziomie Urzędu Marszałkowskiego dotyczące kryteriów oceny wniosków, bo to jest istotne, żeby te zapisy w strategii projekty jak najbardziej odpowiadały wymogą, wskaźnikom. To jest warunek obligatoryjny. Jako ZIT gorzowski złożyliśmy ponad 60 projektów, więc jest co sprawdzać. Jest sporo pracy, żeby to wszystko dopracować. Dzisiejsze spotkanie samorządami, z przedstawicielami Urzędu Marszałkowskiego pokazuje, że jesteśmy już na finiszu prac. Pan marszałek przekazał bardzo dobrą wiadomość dla samorządów dotyczącą możliwości zaliczkowania. To jest bardzo istotne, ponieważ u progu rozpoczynającej się perspektywy finansowej, ta płynność finansowa w samorządach jest bardzo istotna. na samym początku gminy będą mogły skorzystać z zaliczek w kwocie 90% na realizację projektów. Nasze zgłoszone projekty są przygotowywane dokumentacyjnie. Miasto Gorzów aktualizuje dokumentacje projektów, większość z nich jest już gotowa i możemy rozpoczynać procedury przetargowe – podkreślała wiceprezydent Olek.


Anna Mołodciak, wójt Kłodawy przyznaje, że samorząd już od dawna czeka z konkretnymi projektami na realizację w ramach partnerstwa z Gorzowem. – Oczekujemy na te pieniądze, to partnerstwo pozwala nam na pewniejsze kwoty. Pozwolą nam one realizować inwestycje dla naszych mieszkańców. Inwestycje bardzo ważne, bo w poprzedniej perspektywie w ramach tego naszego miejskiego obszaru funkcjonalnego gmina Kłodawa wybudowała 11 km ścieżek rowerowych, wykonywaliśmy remonty naszych obiektów, w związku z tym i teraz przygotowujemy już projekty, strategię, dokumentację. Każdą złotówkę wykorzystamy z korzyścią dla ludzi – podkreśla.


Nowe samorządy w ZIT


Od niedawna do gorzowskiego Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego dołączyły także Strzelce Krajeńskie. – Od wielu lat Gorzów oddziałuje na Strzelce Krajeńskie z racji drogi krajowej nr 22. My widzimy, że możliwość rozwoju naszego miasta ciąży w kierunku miasta wojewódzkiego. Kiedy zobaczyliśmy, że w diagnozie Urzędu Marszałkowskiego przed utworzeniem dokumentu Strategii Województwa Lubuskiego zafunkcjonowały Strzelce jako element MOF-u poprosiliśmy prezydenta i gorzowskich urzędników, aby pomogli nam przyłączyć się do tego MOF-u. Od nas się zaczęło, potem przyszła Skwierzyna, Witnica, Kostrzyn. To myśmy zapoczątkowali rozbudowę tego dużego ośrodka jakim jest MOF-Gorzów. wiążemy z tym ogromne nadzieje. Wiemy, że Gorzów jest prężnie i dynamicznie rozwijającym się miastem, którego siła będzie emanować na okoliczne gminy. Wierzymy bardzo, że szczególnie w tej sferze gospodarczej wykorzystamy ten potencjał Gorzowa i w jakiś sposób zaczniemy przyspieszać też rozwój naszego miasta. Remontowana droga krajowa nr 22, północna obwodnica Gorzowa, obwodnica Strzelec Krajeńskich to wszystko sprawi, że będziemy dużo lepiej skomunikowani w ciągu najbliższych lat. Myślimy już o kolei aglomeracyjnej. Wszystko idzie w tym kierunku, aby ta nasza spójność z Gorzowem była jeszcze większa i dzięki temu Strzelce na pewno przyspiesza w rozwoju – zaznacza Mateusz Karkoszka, sekretarz Strzelec Krajeńskich.


Podczas spotkania w Gorzowie Urząd Marszałkowski Województwa Lubuskiego reprezentowali dyrektorzy i pracownicy departamentów zajmujących się wdrażaniem Funduszy Europejskich dla województwa lubuskiego: dyrektor Departamentu Instytucji Zarządzającej Sylwia Pędzińska, dyrektor Departamentu Programów Regionalnych Marek Kamiński, dyrektor Departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego Joanna Ejsmont, dyrektor Departamentu Programów Rozwoju Obszarów Wiejskich Arkadiusz Dąbrowski, Marcin Białek z Departamentu Gospodarki i Rozwoju.

Obecni też byli radni Województwa Lubuskiego: Anna Synowiec i Mirosław Marcinkiewicz – wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Lubuskiego.

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content