Dzieci i młodzież mają już zapewnioną opiekę psychiatryczną (WIDEO, ZDJĘCIA)

Na młodzież czeka pomocna kadra poradni i oddziału.
Poradnia Zdrowia Psychicznego dla Dzieci i Młodzieży oraz Oddział Dzienny Psychiatryczny Rehabilitacyjny dla Dzieci i Młodzieży jest już otwarty.

Takiego miejsca brakowało na mapie Polski. Lubuskie było do tej pory białą plamą jeśli chodzi o leczenie psychiczne dzieci i młodzieży. To się zmienia. Południe województwa ma już swój ośrodek, teraz w ramach bezpłatnych świadczeń ruszył pełną parą obok poradni także oddział dzienny dla młodzieży przy Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wlkp. Otwarcie odbyło się w piątek 5 maja.

Ulica Walczaka w Gorzowie Wlkp. To właśnie tu lekarze psychiatrzy,psychologowie,psychoterapeuci i terapeuci zajęciowi będą nieść pomoc dzieciom i młodzieży z naszego regionu.

Jerzy Ostrouch, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. – To jest bardzo ważny moment dla naszego szpitala, ale przede wszystkim dla tych, którzy oczekują wsparcia psychicznego. Wiemy jak poważnym problemem są kryzysy psychiczne wśród dzieci i młodzieży. Cieszę się, że ten oddział rusza od 1 maja, dziękuje zespołowi, pani doktor Pazdan za przygotowanie tego Centrum. Podziękowania należą się tym, którzy wspierali działania szpitala w tej sprawie. Chcę powiedzieć, że te działania trwały prawie 3 lata. Chcę zapewnić wszystkich rodziców, że przy udziale zespołu dr Pazdan i wszystkich wolontariuszy dołożymy wszelkich starań, aby pomóc dzieciom i młodzieży z naszego

Robert Surowiec, wiceprezes Wielospecjalistycznego Szpitala Wojewódzkiego w Gorzowie Wlkp. – Dziś jest ważny dzień dla naszych młodych pacjentów, którzy tak naprawdę do tej pory, w Gorzowie i w pobliżu, byli pozbawieni pomocy psychiatrycznej. Pomoc psychoterapeutów i psychologów dziecięcych to nie była domena Gorzowa. Mamy niestety coraz więcej prób samobójczych wśród dzieci i młodzieży, to pokazuje, że młodzież ma coraz większy problem ze swoja psychiką. Widzimy tą wielką potrzebę i wchodzimy jako szpital na przeciw. To był trudny proces, wymagał dużego wysiłku całego szpitalnego zespołu. Udało się to zrobić, dziś ruszają poradnie psychiatryczne i psychologiczne, rusza oddział dzienny. To też będzie miejsce, gdzie będziemy udzielać pomocy rodzicom. Pomoc ta musi iść wspólnie. Należy tu podziękować całemu zespołowi, pani dr Pazdan, wszystkim zaangażowanym w ten projekt. Podziękowania należą się osobą, które nas wspierały i dopingowały: posłance Krystynie Sibińskiej i Marcie Krupie. To było wiele spotkań, konferencji organizowanych dla wsparcia młodzieży. Jestem przekonany, że w tym miejscu pomożemy wielu młodym ludziom.


Kolejnym, trzecim etapem walki szpitala o opiekę nad młodocianymi pacjentami jest oddział stacjonarny, całodobowy.

Posłanka KO Krystyna Sibińska: -Jako członek parlamentarnego zespołu ds. Zdrowia Psychicznego Dzieci i Młodzieży bardzo się cieszę, że w Gorzowie zrobiliśmy ten kolejny krok. Po poradni otwieramy oddział dziennego pobytu dla dzieci i młodzieży, którzy potrzebują wsparcia. Czas pandemii, czas hejtu wszechobecnego pogłębia problemy młodych ludzi i powoduje często, że oni nie wiedzą gdzie szukać pomocy. Również rodzice nie wiedza jak sobie radzić. Dlatego razem z fundacją Today Tomorrow Together Dzisiaj Jutro Razem Marty Krupy od kilku lat prowadzimy działania promocyjne. Opowiadamy, że depresja jest chorobą i jeśli ktoś choruje to powinien szukać pomocy. Cieszę się, że młodzi ludzie, ich rodzice znajdą taką pomoc przy gorzowskim szpitalu. Mam nadzieję, że kolejny etap, czyli całodobowy oddział, gdzie moim zdaniem jak najmniej osób powinno tam trafiać, wkrótce również powstanie. Wszyscy o to zabiegamy aby znaleźć na to środki.

Marta Krupa, prezes Fundacji Today Tomorrow Together Dzisiaj Jutro Razem. – Utworzenie dziennego oddziału psychiatrycznego dla dzieci i młodzieży jest krokiem milowym dla nas w Gorzowie. Od 2021 wspólnie z posłanką Krystyną Sibińską robimy wiele rzeczy promujących, zwiększających świadomość dzieci i ich rodziców. Młodzi ludzie ze swoimi problemami musieli udawać się na przykład do szpitala w Zaborze, jeździli po kraju szukając pomocy. To pochłania wiele czasu a przede wszystkim środki finansowe. A co z tymi, którzy nie mają tych środków? Ich jest przecież też dużo. Dzisiaj możemy tym rodzinom zapewnić bezpłatna pomoc, a to jest bardzo ważne. Oddział dzienny wpiera środowiskowo, młody człowiek przychodząc tutaj na zajęcia wraca do swojego środowiska i do swoich rówieśników, przyjaciół, jednocześnie mieć rodzinę przy sobie. my nadal będziemy wspierać rodziców, szkoły, wspierać młodych ludzi w profilaktyce. Również wpierać ich poczucie wartości, żeby młody człowiek w swych kłopotach emocjonalnych wiedział, że sobie poradzi. Rodzicom chcemy dać do zrozumienia, że nie są sami, ze mogą liczyć na nas i żeby spojrzeli na swoje dzieci na nowo i je pokochali.

Dr Olga Pazdan. – Do zespołu specjalistów dołączył lekarz psychiatra, będziemy mogli w sposób formalny udzielać świadczeń psychiatrycznych dla dzieci i młodzieży. To zdecydowanie będzie wspierać proces leczenia. Mamy wiele doświadczeń, kiedy wiemy, że dziecko musi trafić do lekarza psychiatry po pełną diagnozę, po leczenie farmakologiczne, po wsparcie psycho-edukacyjne dla członków rodziny. Łączenie sił psychologa, psychoterapeuty i lekarza psychiatry zawsze daje większy efekt pracy z dzieckiem i rodziną. Z dniem 1 maja mamy właśnie taką możliwość. Drugi poziom daje również to, że możemy rozwijać leczenie w bardziej specjalistyczny sposób osób, które maja głębszą problematykę. Mam namyśli pacjentów obarczonych traumami z przeszłości, zaniedbania potrzeb, które rozwijają głębszą symptomatologię objawów. Drugi poziom daje możliwość tworzenia programów specjalistycznych dla dzieci autystycznych oraz lepiej dobrać specjalistyczne leczenie psychoterapeutyczne jak i farmakologiczne. Oddział dzienny daje na możliwość bycia z tym pacjentem pięć dni w tygodniu. To daje realną szansę na zmianę dziecka, jego świata wewnętrznego, by lepiej mogło się adaptować do przestrzeni zewnętrznej. Do szkoły, rodziny i do społeczeństwa. Na chwilę obecna mamy trzech lekarzy psychiatrów w zespole, mamy psychologów, w tym klinicznego. Mamy również psychoterapeutów. Zespół na ten moment liczy 12 osób, a docelowo będzie to 18 lekarzy specjalistów. Na ten moment udzielamy pomocy około 200 młodym pacjentom. Jak na tak krótki okres czasu jest to bardzo duża grupa dzieci. Niestety mamy już kolejkę dzieci oczekujących na terapię czy indywidualną, czy rodzinną. Otworzenie drugiego poziomu zdecydowanie przyspieszy okres wdrożenia dzieci do procesu diagnostyczno-terapeutycznego. To jest bardzo ważne. W Gorzowie działają dwa inne ośrodki zajmujące się opieką nad dziećmi, a mimo to zapotrzebowanie jest ogromne. Chcemy objąć opieką jak największą grupę młodzieży, również tych których nie stać na leczenie prywatne.
Dzięki szpitalowi mamy możliwości dostosowywania przestrzeni do potrzeb dzieci. Stworzyliśmy gabinet dla małych dzieci. Oprócz zabawek znajdują się tam narzędzia terapeutyczne. Cieszy fakt, że możemy inwestować w te narzędzia, gdzie kiedyś musieliśmy szukać środki na to. Chcemy odnowić zewnętrzną elewacje, która trochę straszy na bardziej przyjazną dla dzieci. Myślimy o muralu na części zewnętrznej, który będzie zachęcał.

Elżbieta Wieczorek – psycholog, psychoterapeuta. -Spotkania z pacjentami trwają generalnie godzinę czasu zaczynamy od 8:00 i kończymy o 20:00. Część z nas specjalizuje się w pracy z małymi dziećmi inni opiekują się starszymi 10-12 lat i młodzieżą. Psychoterapia polega na zabawie i przede wszystkim na rozmowie. Nie zawsze płaczemy. Sytuacja również w naszym kraju jest trudna, wojna, kryzys ekonomiczny, pogubienie się dorosłych to wszystko powoduje, że dzieci też są pogubione. Poza tym, że przyjmujemy młodzież i dzieci pracujemy tutaj też z dorosłymi, z rodzicami. To co dzieje się w rodzinie wewnątrz, wsparcie jest bardzo ważne.

Zapraszamy do materiału wideo:

Udostępnij:

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin

Więcej artykułów

konferencja współpracy teatrów

Teatr i teatr, Zielona Góra i Cottbus

W czwartek, 17 lipca 2024, dyrektor Robert Czechowski oraz dyrektor i reżyser Reinhart Drogla uścisnęli dłonie, oficjalnie przypieczętowując porozumienie o artystycznej współpracy. Lubuski Teatr w

Wyślij wiadomość

Wyślij wiadomość

Skip to content